زخم های عفونی

در این مقاله در خصوص زخم های عفونی توضیحاتی ارائه شده است. همه افراد امکان دارد در طول زندگی‌شان صدمات و یا آسیب‌دیدگی هایی که موجب ایجاد زخم شده، تجربه کرده باشند. اغلب افراد پس از دیدن زخم بسیار نگران می‌شوند که مبادا اثرش روی پوست باقی بماند. به خصوص اگر این زخم در معرض دید همگی مثل صورت ایجاد شود.

زخم های عفونی منصوره فرهادیان

معمولاً اندازه زخم ها از چند میلی متر تا چند سانتی متر می باشد. ایجاد زخم موجب تخریب سطح پوست می شود. برخی اوقات زخم ها به بخش زیرین یعنی درم یا بخش زیر درم یا هیپودرم گسترش پیدا می کنند که در این صورت، اسکار یا جای جوش روی پوست باقی خواهد ماند.

ممکن است زخم ها در پوست یا مخاطی همانند مخاط دستگاه گوارش، مخاط تناسلی، مخاط دهان وغیره ایجاد شوند. ولی شایع ترین ناحیه زخم پوستی، ساق پا است. زخم روی پوست به شکل کبودی و سرخی دیده می شود. معمولاً زخم های پوستی در برخورد با اجسام سرد یا گرم و یا سایر عوامل بیرونی تحریک شده و باعث ایجاد اختلال در جریان خون می شوند.

چنانچه زخم ها عفونی شود، وسعت، عمق و شدتش حادتر و بیشتر خواهد شد. امکان دارد زخم های باز تحت تأثیر ورود میکروارگانیسم‌ها (میکروب) دچار آلودگی شود. امکان دارد میکروب‌ها از طریق منافذ زخم، هوا، زیر ناخن یا تکه‌هایی از لباس که در زخم فرو رفته‌اند (مثلاً در خصوص زخم‌های گلوله‌ای) وارد بدن شوند.

خون‌ریزی در زخم های عفونی، موجب دفع بخشی از آلودگی ها می شود؛ ممکن است میکروب‌های موجود به وسیله گلبول‌های سفید خون از بین بروند. با این حال، ممکن است بافت مرده یا آلودگی درون زخم باقی بماند. عفونت در زخم های عفونی می‌تواند در همه ی اعضای بدن گسترش یافته و انتشار پیدا کند. کزاز نیز یک خطر احتمالی می باشد.

هر زخمی که بعد از طی ۲۴ ساعت، بهبود پیدا نکند، ممکن است عفونی شده باشد. ممکن است لازم باشد فردی را که دچار زخم عفونی شده؛ با تزریق داروهای ضد کزاز و یا آنتی‌بیوتیک‌ها درمان نمود.

تشخیص زخم های عفونی

 • علائم تب (مانند تشنگی، تعریق شدید، بی حالی و لرز) در افرادی که دچار زخم عفونی شده اند و عفونت زخمشان پیشرفت کرده است.
  •ورم، سرخی و احساس گرما حول محل آسیب
  •وجود چرک درون زخم های عفونی یا ترشح چرک از زخم
  •مشاهده خطوط قرمز کم‌رنگ روی پوست که به غدد گردن، زیر بغل و کشاله ران منتهی می‌شوند.
  •افزایش ناراحتی و درد در ناحیه زخم های عفونی

اهداف

 • جلوگیری از گسترش و پیشرفت عفونت
 • در صورت لزوم درخواست کمک پزشکی

اقدامات لازم برای درمان زخم عفونی

 1. در صورت وجود، از دستکش یک بار مصرف استفاده نمایید. زخم های عفونی را با استفاده از یک تکه پارچه بدون کرک و تمیز و یا پانسمان استریل پوشانده و باندپیچی نمایید. توصیه می شود باند را خیلی محکم نبندید.
 2. قسمت صدمه دیده را به سمت بالا برده و از طریق آویز و یا باندپیچی، آن را ثابت نگه دارید. این کار موجب کاهش کبودی و ورم در اطراف ناحیه زخم خواهد شد.
 3. توصیه می شود فردی که دچار زخم عفونی شده و عفونت زخم وی رو به پیشرفت است (علائم تب مانند تعریق شدید، تشنگی، لرز و یا بی‌حالی)، حتماً به پزشک مراجعه نماید.

 

 

سرکار خانم منصوره فرهادیان

کلینیک زخم – درمان زخم – زخم بستر – زخم دیابت

زخم هامقالات

بخش نظرها غیر فعال میباشد .